Przegląd techniczny samochodu dokonywany jest raz w roku przez dowolnie przez nas wybraną stację diagnostyczną. Przegląd samochodu ma na celu wykluczenie wszystkiego typu usterek, które są w stanie zagrozić naszemu poruszaniu się na drodze. W trakcie przeprowadzanego przeglądu auto sprawdzane jest pod kątem zarówno bezpieczeństwa jak oraz sprawności technicznej. Ekspert w mig wychwyci jakąkolwiek usterkę, którą będziemy musieli bezzwłocznie usunąć, stawiając się w zakładzie diagnostycznym po raz kolejny. Dopiero w owym czasie, jeżeli wszystko okaże się być w porządku, mechanik podbije nam pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym auta na dodatkowy rok.
W trakcie przeglądu stan technicznego stworzonego przez nas samochodu, diagnosta sprawdza w głównej mierze działanie oświetlenia samochodu. Wartościowany jest też stan ogumienia. Tzw. „łyse opony” od razu zostaną przez zawodowca wychwycone, a nam nie pozostanie nic innego, jak kupno nowych. W trakcie oględzin pojazdu, diagnosta sprawdza wnikliwie również ogólny stan karoserii i szyb. Skorodowane nadwozie czy także podwozie wozu czy pęknięta szyba, dyskwalifikują samochód, a my jesteśmy w stanie zapomnieć o pomyślnym przejściu przeglądu.
Jeśli wymagane są inne akcesoria, wolno skorzystać z odboje poliuretanowe. W trakcie każdego przeglądu testowany jest również stan amortyzatorów i wszystkich potencjalnych luzów, za pomocą tzw. szarpaków. To właśnie dzięki nim w prosty sposób jesteśmy w stanie wyłapać luzy w szczegółach zawieszenia i kładu kierowniczego.
Diagnosta zobligowany jest również do wybitnie dokładnego sprawdzenia hamulców. Wszelkiego typu wycieki płynów, również sprawi, iż nasz samochód nie przejdzie przeglądu, a my będziemy zmuszeni doprowadzić go do pełnego stanu używalności. Amortyzatory do samochodu spełniają obszerną rolę we akuratnej jego eksploatacji, o czym wielu kierowców zdaje się nie pamiętać. To jeden z podstawowych składników, mający bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nieodpowiedni ich dobór lub brak właściwej pielęgnacji może być bezpośrednią przyczyną niezamiennych uszkodzeń samochodu i, co najistotniejsze w tym przypadku-wypadków i kolizji drogowych.