Co to sprężarka i w jaki sposób działa?

Sprężarki to narzędzia, z jakimi spotykamy się dość często. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz… W dowolnym, stereotypowym domu! Wentylator, chłodziarka lub odkurzacz. To wyłącznie drobne przykłady. Newralgicznym zadaniem przeciętnej sprężarki jest natężanie ciśnienia gazów. Czasem oczekiwany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Mamy prawo również bez ograniczeń zmienić temperaturę i gęstość wskazanego czynnika. Jakim sposobem widać, sprężarka jest sprzętem zdolnym do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zbiornika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego.

Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. Wyłonione medium zostaje zassane, a potem sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie może mieć o dużo większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niesłychanie istotnym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują wielkie straty energii w postaci ciepła.

Właśnie dlatego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania machiny, a nawet jej zniszczenia! Obowiązkiem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia wyznaczonego gazu. Taki efekt nazywamy sprężaniem – tu niebezużyteczne są akcesoria typu https://pneumatyczny.com/13-sprezarki-kompresory-srubowe. Gazy mają luźną budowę molekularną. Dlatego tak łatwo zmienić ich kształt oraz objętość. Wymaga to jednakże dużych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku.

Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez porządnego systemu chłodzenia, sprężarka niesłychanie szybko uległaby uszkodzeniu. Do wnętrza machiny gaz zostaje zassany. Tuż przy wlocie panuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego.

Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo wysokie. To naturalnie dzięki temu czynnik jest prędko przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje parę innych wyników. Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niezwykle stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy monitorujemy uwalniane ciepło. Możliwe jest również wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator wzmaga ruch powietrza w określonym kierunku.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić