Czy świadectwo energetyczne jest aktualnie obowiązkowe

Posiadacze mieszkań i domów mają sporo różnych obowiązków. Od jakiegoś czasu jeden z nich to wykonanie energetycznego świadectwa. Certyfikat energetyczny jest dokumentem, jaki dokładnie określa, jakie jest zapotrzebowanie na energię, związane z codziennym użytkowaniem budynku. W pierwszej kolejności będzie to dotyczyło wentylacji i ogrzewania, ale też podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Nasze przepisy wiążące się z koniecznością posiadania takich certyfikatów wynikają z przepisów unijnych, i nasze krajowe prawodawstwo jest dostosowane do nich. Obecnie takimi certyfikatami muszą dysponować wszystkie obiekty, które postawione zostały po 2009 roku, oczywiście każdy nowo stawiany również temu obowiązkowi podlega. Jeżeli chodzi o budynki starsze, to właściciel będzie musiał zrobić świadectwo jedynie wtedy, gdy zamierza swoją nieruchomość sprzedać albo wynająć. Ale dużo wskazuje na to, że za pewien okres czasu wszystkie budynki będą musiały taki dokument posiadać, ponieważ przepisy dość wyraźnie idą w taką stronę.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, gdyż na rynku działa wielu specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za wykonanie audytu zaczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a mogą się skończyć na kilku tysiącach w przypadku dużych, wielorodzinnych budynków. Pamiętać też należy, że jeżeli ktoś zaniedba sobie wyrobienie certyfikatu, to może być narażony na grzywnę. A ta wcale do małych nie należy, bo wynieść może nawet do pięciu tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić