Przygnębienie u kobiet – trudna depresja poporodowa

Depresja u kobiet ma prawo być spostrzeżona, jako prędzej oraz częściej występująca niż depresja u mężczyzn. Lekarze postrzegają kobiety, jako znacznie bardziej skłonne na depresję, która w dodatku niejednokrotnie zostaje nierozpoznana. Być może wynika to z tego, że kobiety rzadko zgłaszają się do lekarza, a to sprawia, iż depresja rzadziej zostaje nierozpoznana. Faktem jest niemniej jednak, iż są różnice fizjologiczne pomiędzy mężczyznami oraz kobietami, jakie czynią kobiety bardziej skłonne na depresję. Najważniejszą z tych różnic jest poziom hormonów płciowych.

Damy mają o wiele wyższe poziomy owych hormonów, a prócz tego zmieniają się one w cyklu miesiączkowym, ciąży, oraz menopauzie. Farmaceutyki zawierające hormony płciowe też mogą wywoływać objawy depresyjne. Dosyć często wśród kobiet zdarza się depresja po porodzie, co akcentuje terapia uzależnień radom. Najczęściej rozpoczyna się ona w sposób dyskretny, a odbierana jest, jako przytłoczenie nadmiarem odpowiedzialności za dziecko.

Często kobieta czuje lęk, szczególnie lek o zdrowie oraz rozwój swego dziecka. W okresie dwóch tygodni po porodzie najczęściej zdarza się u kobiet depresja ciężka. Jej prawdopodobieństwo jest najogromniejsze po urodzeniu pierwszego dziecka, u kobiet, które już chorowały psychicznie. Uważa się, iż zmiany hormonalne są czynnikiem wyzwalającym u kobiety, która miała predyspozycję do depresji. W ciężkiej depresji kobieta traci kontakt z rzeczywistością, może posiadać urojenia, a nawet omamy. W takiej sytuacji może być też zagrożone dziecko.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić