Wkłady kominkowe z żeliwa czy stali – jakie lepiej się sprawdzą

Niewiele się znajdzie jest prywatnych domów, w jakich głównego miejsca w środku salonu nie zajmuje kominek. Kominki mają wiele zalet, nie tylko bardzo przyjemnie spędza się przy nich czas, ale świetnie sprawdzają się jako tanie i skuteczne źródło grzania. Podejmując decyzję o ich budowie pamiętać należy, aby dobrać właściwie ich najważniejsze parametry. Przede wszystkim kluczową rolę odgrywają wkłady kominkowe, od których zależy skuteczność palenia, efektywność i wydatki związane z opałem.

Takie wkłady są oferowane w wielu wersjach i modelach. Między sobą się one różnią parametrami i funkcjami, ale też i typem użytego do wytworzenia materiału. Tak naprawdę ciężko jednoznacznie stwierdzić, które będą lepsze, bo każde z nich posiadają jakieś zalety i wady. Stalowe wkłady kominkowe pozwalają na oryginalne rozwiązania konstrukcyjne, ponieważ ten rodzaj materiału formować można na dowolny kształt.

Stal sama w sobie niezbyt dobrze akumuluje ciepło, lecz jeśli taki wkład wyłożony zostanie dodatkowo odpowiednią cegłą, to całość świetnie będzie pracowała. Za to żeliwne wkłady kominkowe uważane są przez wielu za bardziej eleganckie, z uwagi na to, jak wygląda sam materiał. Poszczególne części tego typu wkładów są odlewane, co niewątpliwie zmniejsza możliwości wzornicze. Jeśli chodzi o żeliwo należy też uważać, aby nie doprowadzić do nierównego nagrzania, bo materiał ten czasami pęka. Jeśli ktoś nie będzie wiedział, który z wkładów kupić, to odwiedzić powinien jakiś dobry wkłady kominkowe sklep, w którym dostanie fachowe wsparcie.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić