Tradycje Bożego Narodzenia – dlaczego dzielimy się opłatkami

Bożonarodzeniowy okres to wiele zwyczajów i tradycji, które są z nami od lat. Dużo osób nie wyobraża sobie tego czasu bez dzielenia się opłatkiem, i rzeczywiście w większości domów te niewielkie, białe chlebki po prostu są. Bo przecież oplatki to po prostu mąka zmieszana z wodą, a potem krótko wypieczona w piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a jego spożywanie zaczęło się już w pierwszym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek zyskał miano symbolu komunii duchowej, zabierać go też zaczęto do domów dla osób, jakie nie mogły uczestniczyć we mszy.

Z upływem lat stał się też symbolem wigilijnego pojednania, co ciekawe nie jedynie w naszym kraju, ale też innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami praktykowany jest bowiem między innymi na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, ponieważ są one złożone wyłącznie z dwóch składników, czyli mąki i wody.

Po odpowiednim wymieszaniu masy ta prasowana jest następnie na cieniutkie płaty i wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu. Później płaty te są przycinane, pakowane i rozsyłane do sklepów i kościołów. Typowe opłatki na święta mają kolor biały, i właśnie takie goszczą na naszych stołach, lecz można też dostać kolorowe, przeznaczone dla zwierząt. Niejednokrotnie tłoczy się na opłatkach rozmaite motywy, odbywa się to za pomocą odpowiednich pras. Takie motywy mają najczęściej wymiar religijny, lecz też spotyka się motywy świeckie, przykładowo zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić